Θέατρο

To «ΠΕΡΙ ΟΝΟΥ ΣΚΙΑΣ» του ΦΡΗΝΤΡΙΧ ΝΤΥΡΕΝΜΑΤ στο 9o Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 9o Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου με τo έργo «ΠΕΡΙ ΟΝΟΥ ΣΚΙΑΣ» του ΦΡΗΝΤΡΙΧ ΝΤΥΡΕΝΜΑΤ.

Fiedrich Dürrenmatt, 1921-1990. Ελβετός θεατρικός συγγραφέας και πεζογράφος, ένας από τους εκπρόσωπους της ανανέωσης του γερμανικού θεάτρου. Επηρεασμένος από τον Μπρεχτ ως προς τις τεχνικές του, συνδυάζει το κωμικό με το τραγικό και στο έργο του κυριαρχεί το γκροτέσκο, το μακάβριο και το παράλογο. Έχοντας ως πρότυπο τον Αριστοφάνη, επιλέγει την κωμωδία ως μέσο έκφρασης της κοινωνικής του κριτικής πάνω στη σκηνή, συνδυάζοντας αντιφατικές καταστάσεις του κωμικού και του τραγικού στοιχείου, του αστείου και του τρομακτικού. Κυρίως επικεντρώνεται σε θέματα όπως η δικαιοσύνη, η ενοχή, η εξιλέωση, η ελευθερία του ατόμου και ο κλοιός της εξουσίας σε όλες τις μορφές του. Τα πιο γνωστά από τα έργα του είναι «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας», «ΟΙ Φυσικοί», «Ρωμύλος ο Μέγας», «Ο Δικαστής και ο δήμιός του», «¨Ελληνας αναζητεί Ελληνίδα» κ.α.

Το «Περί όνου σκιάς» είναι μια έξυπνη και διαχρονική πολιτική σάτιρα που διακωμωδεί τους ανθρώπους  που σπαταλούν τον χρόνο τους σε πράγματα ασήμαντα και γελοία και πραγματεύεται με καυστικό τρόπο θέματα όπως η δικαιοσύνη, ο πολιτικός και θρησκευτικός φανατισμός, η ιδιωτική οικονομία, και η κοινωνική ανισότητα. Ο συγγραφέας προτείνει το έργο αυτό σαν ‘’μια μικρή συμβολή στην ιστορία της ανθρώπινης νοημοσύνης’’. Ο Ντύρενματ εμπνεύστηκε το έργο του, που αρχικά το προόριζε για το ραδιόφωνο, από τον συγγραφέα του 18ου αιώνα Christoph Martin Wieland και το μυθιστόρημά του «Η ιστορία των Αβδηριτών».

Υπεύθυνοι καθηγητές: Γουρνάρης Ναπολέων, Παναγιωτακοπούλου Κασσάνδρα, Τσαμπαλά Ελένη.

«ΠΕΡΙ ΟΝΟΥ ΣΚΙΑΣ»

ΜEΤΑΦΡΑΣΗ: Γιάννης Γαζώνης

ΣΚΗΝΙΚΑ: Σαρδέλη Αικατερίνη, Ξυγκά Βασιλική, Παπατζήμα Αναστασία, Παππά Βασιλική, Τσάμης Παναγιώτης (με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών Μπουγιούκου Ηλιάνας)

ΗΧΟΙ-ΦΩΤΙΣΜΟΙ: Δημήτρης Παπαδάκης

ΑΦΙΣΑ: Μπουγιούκου Ηλιάνα

ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ: Παναγιωτακοπούλου Κασσάνδρα

ΠΑΙΖΟΥΝ: Μαργώνης Ηλίας (Μπουζούκι), Παπαδημητρίου Ηλίας, Παπανικολάου Παναγιώτης (κιθάρα), Τσίντζιρας Ευάγγελος (κλαρινέτο), Συσοβίτη Ελευθερία, Σαρδέλη Αικατερίνη (φλάουτο), Παππά Παναγιώτα (σαξόφωνο)

ΤΡΑΓΟΥΔΙ: Καρκαμπούνας Κων/νος, Φεγγούλης Κων/νος, Νταγιάντας Βασίλειος, Γκόγκου Χριστίνα

ΔΙΑΝΟΜΗ

ΖΗΤΙΑΝΑ: Δαλιάνη Νεφέλη

ΜΑΝΑΒΙΣΣΑ: Παρασκευοπούλου Δήμητρα

ΚΡΑΧΤΗΣ: Φεγγούλης Κωνσταντίνος

ΔΙΚΑΣΤΕΣ: Σκαβάρας Πέτρος, Παρασκευοπούλου Δήμητρα, Κολοκυθά Αρτεμησία, Αναγνωστού Μυρτώ, Φεγγούλης Κωνσταντίνος

ΓΑΪΔΑΡΟΣ: Σκαβάρας Πέτρος

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Ευαγγελία Καραμπέκιου για την παραχώρηση της μάσκας και το Μουσικό Γυμνάσιο Αγρινίου για τα αναλόγια.