ΒιβλίοΕκπαιδευτικές ΔράσειςΠόλη

Διδακτική Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγρινίου

Ο καθοριστικός και απώτερος στόχος του σχολείου είναι να αξιώνει τη σχολική διαδικασία, να παίζει καθοριστικό ρόλο στην κοινωνική κοινωνικότητα των μαθητών και να παράξει ανθεκτικούς πολίτες (resilient students). Στα πλαίσια, λοιπόν, της βιωματικής μάθησης και της εμπέδωσης της χρήσης των βιβλιογραφικών αναφορών στην  συγγραφή μιας διαθεματικής εργασίας που αφορά στο μάθημα της Τεχνολογίας, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου ξεναγήθηκαν στην Παπαστράτειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγρινίου. Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγρινίου που είναι μια λαϊκή και γενικού περιεχομένου βιβλιοθήκη, στεγάζεται σε κτίριο που οι δαπάνες  ακούμπησαν οικονομικά την οικογένεια Παπαστράτου. Η δυναμικότητά σε βιβλία ξεπερνά τους 65000 τίτλους- οι οποίοι είναι μηχανογραφημένοι, τους οποίους μπορεί κάποιος να τους αναζητήσει και διαδικτυακά. Διαθέτει αναγνωστήριο με ηλεκτρονικούς υπολογιστές για συγγραφή εργασιών και χρήση του διαδικτύου, με ασφαλή πλοήγηση και πρόγραμμα προστασίας για επιβλαβή περιήγηση. Στον πρώτο όροφο μπορεί κανείς να εντρυφήσει σε ιστορικά, τοπικά βιβλία και εγκυκλοπαίδειες καθώς και σε βιβλιοδετημένους τόμους τοπικών – ιστορικών εφημερίδων. Στο βιβλιοστάσιο που βρίσκεται στο υπόγειο του κτιρίου υπάρχουν ταξινομημένα ανά κατηγορίες τα βιβλία   που μπορεί να δανειστεί κάποιος,  αφού πρώτα έχει κάνει εγγραφή ως μέλος και έχει αποδεχθεί τους κανονιστικούς όρους δανεισμού. Επίσης, οποιοδήποτε πολίτης μπορεί να κάνει χρήση της αίθουσας του αναγνωστηρίου, χωρίς να είναι μέλος, και να διαβάσει τα δικά του βιβλία ή να μελετήσει σε βιβλία και εφημερίδες που υπάρχουν στο χώρο αυτό.

«Να αισθάνεστε τη βιβλιοθήκη σπίτι σας», ήταν η παρότρυνση του υπευθύνου της Δημοτικής Βιβλιοθήκης… αυτό κι εμείς κάνουμε!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ. ΜΟΥΡΑΤΙΔΟΥ