MasterΔιδακτικάΕκπαίδευσηΦυσική Αγωγή

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

«Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου»

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Για την φετινή σχολική χρονιά προγραμματίστηκε για την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου. Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης». Στόχος της δράσης αυτής είναι η ενεργοποίηση των μαθητών και των μαθητριών για την συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, για την ενίσχυση του υγιεινού τρόπου ζωής και της σωστής διατροφής. Παράλληλα τονίζονται οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός όπως: η ευγενής άμιλλα και ο υγιής ανταγωνισμός.

Σήμερα, λοιπόν, δεν πραγματοποιήθηκαν τα μαθήματα, αλλά διεξήχθησαν αθλοπαιδείες, όπως πετοσφαίρηση, καλαθοσφαίρηση και ποδόσφαιρο στον αύλειο χώρο του σχολείου αλλά και πεζοπορία στο χώρο του πάρκου του Αγρινίου.