MasterΔράσειςΕιδική ΑγωγήΕκπαίδευσηΕπίκαιρα

Διοργάνωση Εκδηλώσεων & Δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κάλεσε όλες τις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να διοργανώσουν δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που να αφορούν:
α) στην προάσπιση του δικαιώματος των μαθητών/τριών με αναπηρία ή/και ειδικές
εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση,
β) στην καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων εντός της σχολικής κοινότητας και
γ) στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.

Το Σχολείο μας, ακολουθώντας την απόφαση και το προτεινόμενο πλαίσιο του ΥΠΑΙΘΑ, ύστερα από πρόταση του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου, επέλεξε την πρααγματοποίηση των σχετικών εκδηλώσεων την Τετάρτη 06 Δεκεμβρίου 2023.

Οι δράσεις που θα πραγματοποιηθούν στο Σχολείο από την 1η διδακτική ώρα είναι οι ακόλουθες:

1. Ανάγνωση κειμένων στην τάξη για ενημέρωση των μαθητών σχετικά με το τι τιμάμε αυτή την ημέρα

2. Προβολή ενημερωτικών βίντεο -παραγωγές του ΥΠΑΙΘΑ- σε κάθε τάξη, σχετικά με την Ειδική Αγωγή.

3. Συμμετοχή σε συζήτηση εντός της τάξης όπου οι μαθητές καλούνται να εκφράσουν απόψεις, συναισθήματα και προτάσεις με αφορμή τα ζητήματα που τίθενται σε κάθε βίντεο.

4. Συμμετοχή των μαθητών σε έρευνα του Σχολείου σχετική με τα ΑΜΕΑ μέσω συμπλήρωσης ερωτηματολογίου

5. Δημιουργία εικαστικών προτάσεων σχετικές με τα ΑΜΕΑ και την Ειδική Αγωγή από ομάδα μαθητών υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού του Σχολείου μας κας Μπουγιούκου (καθηγήτρια Καλλιτεχνικών).

6. Πραγματοποίηση αγώνων βόλλεϋ, μπάσκετ και ποδοσφαίρου με ομάδες κάθε τάξης.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά από τα μέλη του 15Μελούς και οι εκπαιδευτικοί από την Διεύθυνση του Σχολείου.