MasterΔράσειςΕπίκαιραΖωγραφικήΚοινωνικές ΔράσειςΜουσική

Τιμή και Δόξα

«…Τη Λευτεριά ο άνθρωπος τη φέρνει μέσα του.

Δεν μπαίνει το πνεύμα φυλακή.

Δε σαπίζουν οι ιδέες στα σίδερα

κι ας λέγονται όλα

σαν παραμύθια

Δεν πιάνεται ο αητός στην αιχμαλωσία.

Είναι πάντα λεύτερος. Έτσι γεννιέται και έτσι πεθαίνει….»

Εκδήλωση μνήμης για την για την 45η επέτειο του Πολυτεχνείου διοργανώθηκε από τη μαθητική κοινότητα του Παπαστρατείου Γυμνασίου.  Η  γιορτή περιλάμβανε το χρονικό των ημερών, με αφήγηση και προβολή ντοκουμέντων, ποιήματα και τραγούδια από τη χορωδία πλαισιωμένη με  μουσικά όργανα. Η καλλιτεχνική ομάδα του σχολείου επιμελήθηκε τις τεχνικές λεπτομέρειες της εκδήλωσης, προβάλλοντας τις  ενισχυτικές καλλιτεχνικές δραστηριότητές της, με έκθεση ζωγραφικής και εικαστικών.

Η 17η Νοεμβρίου είναι η ημέρα που πάντα  μας θυμίζει ότι η απόκτηση των  αγαθών όπως η ισότητα, η κοινωνική δικαιοσύνη και  η ελευθερία,  χρειάζονται συνεχείς αγώνες και θυσίες.

Το ενωτικό πνεύμα και οι στόχοι του αγώνα των φοιτητών αγκαλιάζουν και θα αγκαλιάζουν πάντα τις καρδιές μας!

Εσείς το είδατε;

Πετράκη, Ε, Παπαϊωάννου, Β, & Μουρατίδου, Β,.(2019). Χρήση και Ασφάλεια Διαδικτύου.

Open Schools Journal for Open Science, 1(2), 134-143. Retrieved from http://epublishing.ekt.gr/e-publisher.EKT