MasterΔράσειςΕκπαίδευσηΕκπαιδευτικές ΔράσειςΕπίκαιραΣχολείο

Διαλείμματα… μετά μουσικής

Το τελευταίο διάστημα οι μαθητές του σχολείου ξεκουράζονται στα διαλείμματα  ακούγοντας υπέροχες μελωδίες με Χαντζιδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκο, Μπετόβεν, Σράους,  κλασσική μουσική, μουσική κινηματογράφου, World Music, παραδοσιακή μουσική,  κ.α. Αυτή η πρακτική που είναι πολύ διαδομένη στα σχολεία του εξωτερικού, δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα στους μαθητές, μειώνει το άγχος, ελαχιστοποιεί την επιθετικότητα των μαθητών αλλά τα ατυχήματα και τις απρόβλεπτες καταστάσεις  που γίνονται κατά την διάρκεια των διαλλειμάτων. Έρευνες έδειξαν ότι η μουσική μπορεί να αυξήσει τις επιδόσεις, την μαθησιακή και κοινωνική ανάπτυξη. Τα συμπεράσματα επιβεβαιώνουν για μια ακόμη φορά τη διαχρονική αξία της μουσικής και τα οφέλη της τόσο στη συμπεριφορά των παιδιών όσο και στη θετική επίδραση στο σχολικό περιβάλλον. Μπορεί, ωστόσο, να επηρεάσει τη διάθεση και τη συγκέντρωσή τους, ακόμη και να βοηθήσει σε ομαλότερη επιστροφή στο μάθημα της επόμενης ώρας. Λειτουργεί ως μέθοδος πρόληψης ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό, προσφέρει στους ανθρώπους ηρεμία και τους καθησυχάζει που λόγω προβλημάτων ή κοινωνικών ανισοτήτων «αγριεύουν».

Βασιλική Μουρατίδου, Med

Ιστότοπος:Terra news vmouratidou.wordpress.com Η Τεχνολογία ως μάθημα και ως επιστήμη.. μας προάγει!